Regler for fyldning af flasker

Her kan du læse om regler for fyldning at tryk flasker i Ægir

Hvis en anden fylder ens flasker med luft eller nitrox:

Skal flasken være trykprøvet (max 5 år), samt være godkendt på klubbens årlige eftersyn. Vil man have dekanteret ilt, skal flasken være i O2 service og afmærket med Nitrox godkendelsesmærke, med underskrift og dato for sidste O2 service.

Hvis man selv fylder luft på flasken:

Skal flasken være trykprøvet (max 5 år), samt være godkendt på klubbens årlige eftersyn. Man skal selv have gennemgået et kompressorkursus og være fyldt 18 år.

Hvis man selv fylder luft eller Nitrox (max 40%):

Skal flasken være trykprøvet (max 5 år), samt være godkendt på klubbens årlige eftersyn. Man skal selv have gennemgået et kompressor kursus samt mixer blenderkursus og være fyldt 18 år. Flasken skal være tydligt mærket med Nitroxklistermærke.

Hvis man selv vil dekantere ilt:

Skal flasken være trykprøvet (max 5 år), samt være godkendt på klubbens årlige eftersyn. Flasken skal være i O2 service og afmærket med nitrox godkendelsesmærke, med underskrift og dato for sidste O2 service. Man skal selv have gennemgået et kompressorkursus samt mixer blenderkursus og være fyldt 18 år.